Nyilatkozott a posztszovjet térség szakértője: ezért lehet, hogy Budapesten ül le majd Putyin és Trump
Itt érhet be a konnektivitás stratégiája.
A hálózatok egyensúlyelmélete szerint az olyan háromszög instabil, amelyben két kapcsolat pozitív, egy pedig negatív. Interjú.
„A miniszterelnök néhány hete előadást tartott a következő évtizedre szóló stratégiájáról, és ebben a hálózattudomány eredményeire hivatkozva érvelt amellett, hogy Magyarországnak miért hátrányos, ha kizárólag a nyugati tömbhöz tartozik. Helyénvaló volt az érvelése?
Ha egyáltalán kapcsolatba lehet hozni a hálózattudományt a miniszterelnök fejtegetésével, akkor szerintem a tudomány megállapítása éppen ellentétes azzal, amit mondott. Ugyanis elhangzott a szövegben egy állítás, hogy a kapcsolatok számának a növekedése egyre inkább felértékeli az adott országot. Ez pedig nem igaz. A kapcsolatok ugyanis előjelesek: vannak pozitív és negatív előjelű kapcsolatok. Például Németországnak az Egyesült Államokkal pozitív, Oroszországgal negatív a kapcsolata. A hálózatok egyensúlyelmélete szerint az olyan háromszög instabil, amelyben két kapcsolat pozitív, egy pedig negatív. Ha tehát Magyarország egyszerre próbál Németországgal és Oroszországgal jóban lenni, az bizony instabilitáshoz vezethet.
De azért az nem ördögtől való, ha egy állam a hálózattudomány eredményeit is figyelembe veszi, nem?
A hálózatkutatás, ha komolyan veszik, hasznos lehet egy államnak. Nem feltétlenül a külpolitika irányelveinek indoklásában, hanem sokkal inkább konkrét kérdések megoldásában. A Coviddal kapcsolatban láthattunk erre példát. Az epidemiológiának sok szintje van, a molekuláris szinttől a társadalmi terjedés szintjéig. Az utóbbi szorosan kapcsolódik a hálózatkutatáshoz.”
***
Nyitókép: MTI Fotó: Czimbal Gyula